Da min mand på grund af diabetes har meget tørre fødder, har vi svært ved at købe strømper hvor han ikke får sprukne hæle, men JBS strømper med et højt indhold af bomuld
( 80% -85) kan gå i dem uden problemer
De er superbehagelige at have på, og kvaliteten er så god!
God pasform. Behagelige at have på.
Nem bestilling og levering fra jbs webshop.
Dette er en sæsonvare, som desværre ikke kommer på lager igen.
Produktbeskrivelse
Hos JBS holder vi tingene ægte: stribede strømper i en blød bomuldsblanding, skabt med ordentligt håndværk. 84% bomuld, 13% polyamid og 3% elastan giver åndbarhed, naturlig blødhed og en fleksibel pasform. Den elastiske overkant sidder godt uden at stramme, og forstærket hæl og tå sikrer præcis pasform og længere holdbarhed. Det stribede mønster er klassisk og fungerer lige godt til hverdag og mere formelle lejligheder. Siden 1939 har JBS stået for solidt, holdbart håndværk.
MPN: 0-2000-81-2542
Materialebeskrivelse – Bomuld
84% Bomuld, 13% Polyamid, 3% Elastan
Bomulden besidder stor styrke og holdbarhed samtidig med den er blød, åndbar og absorberende. Når bomulden bliver våd bliver den endnu stærkere, derfor kan den vaskes igen og igen.
Vaskeanvisning
Kan vaskes på almindeligt vaskeprogram op til 40 grader. Nogle af vores serier (eks. JBS Original) kan vaskes med op til 90 grader. Tjek altid vaskeanvisningen i tøjet inden vask.
Benyt almindeligt vaskemiddel.
Kan tørretumbles på medium eller hængetørre. Vi anbefaler altid hængetørring, både af hensyn til energiforbrug, men også p.g.a. tøjets levetid.

0 vare(r) er lagt i kurven

Inkontinens underbukser, 30ml | Bambusviskose | Sort
Inkontinens underbukser, "Dropstop" | Bambusviskose | Sort
Strømper 7-pak | Bambusviskose | Sort
Tights | Bomuld | Sort
T-shirt "v-neck original" | 100% bomuld | Hvid
Tights m. gylp "classic" | 100% bomuld | Hvid